Läänemaa O.T.T.
  • TOOTED
  • Uudised
  • Mis on O.T.T.?
  • Tootjalood
  • Kontakt

Lõikuspidu Haapsalu turul

8/4/2020

0 Comments

 
3. oktoobril 2020, laupäeval kell 10.00-14.00 Haapsalu turuplatsil Jüriöö 7.

Tähistame koos saagi salve ja purki saamist ning naudime kohalikke maitseid! Suurima sügisanni võistlus. Kohalik tooraine ja toidud, kohapeal söömiseks ja kaasa ostmiseks. Avatud OTT Talupood! Aasta rikkalikum valik talutoitu - ole kohal!

Jälgi Facebookis: https://www.facebook.com/events/303266220878298

Registreeri end talutoidu müüjaks: ​https://docs.google.com/forms/d/e/1FAIpQLSdGGDdW5btavDs-3gphoNbqsrOtPNTZCs4HL_-PedVfQ0GY2Q/viewform?usp=sf_link

Picture
0 Comments

OTT Valgel Daamil

8/4/2020

0 Comments

 
Laupäeval 8.augustil 2020 leiad OTT tootjaid ja OTT Talupoe Haapsalu Valge Daami laadalt vanalinna alguses!
Picture
0 Comments

Oleme avatud nüüdsest pikemalt!

6/4/2020

0 Comments

 
Picture
0 Comments

Koduleht on kolinud Facebooki

4/2/2020

0 Comments

 
Vahepeal on kogu infovahetus ja suhtlus kolinud Facebooki ja antud koduleht soiku jäänud. Üks põhjus on ka see asjaolu, et lehte alustades oli kindel suund vaid mahe-sertifikaadiga tootjaid koostöövormi kaasata, aga aja jooksul on kogunenud OTT meeskonda ka neid väiketootjaid, kes pole ametlikult mahe-tunnustatud.

OTT Taluturg on saanud kohalike elanike kindlaks toiduvarustajaks ning sellest kasvas välja OTT Talupood.

Kaasaegne info on Läänemaa OTT Facebooki lehel ehk siin: LÄÄNEMAA OTT
Picture
0 Comments

OTT 2017 kaubavalik

7/26/2017

0 Comments

 
0 Comments

O.T.T. alustas taas

7/10/2014

0 Comments

 

Täna, 10.juulil toimus Läänemaa O.T.T.-i avakohtumine Teenindusmaja parkla ees. Ilm oli mõnus ja läbi käis 45 minuti jooksul umbes nelikümmend huvilist. Kohapealt sai osta järgmisi kaupu: kanamunad, vutimunad, rüpsiõli, kanepiõli, kanepijahu, kanepi spa-kreem, ürdid, maitsetaimed, söödavad lilled, värske selleaastane mesi, kitsepiim, küüslauk, veiseliha ja suitsuvorstid, ja seda kõike Läänemaa oma väiketootjatelt. Järgmisel neljapäeval tuleb uusi põnevaid tooteid veel juurdegi. Kaubakohtumised toimuvad aasta lõpuni neljapäeviti kell 17.00-17.45,  kuni õues päris külmaks läheb.
Tänan kõiki kes kohale tulid, järgmise neljapäevani! Koos aitame elavdada kohalikku ettevõtlust ja vähendada ökoloogilist jalajälge! :)

Karin Kuusemaa
Läänemaa O.T.T. eestvedaja

Picture
Picture
Picture
Picture
Picture
Picture
Picture
Picture
0 Comments

O.T.T. presidendipaari vastuvõtul Ärmal

8/28/2013

0 Comments

 
Picture
Läänemaa O.T.T-il oli au osaleda neljapäeval, 22.08 Ärma talus Eesti toidu edendajate koosviibimisel. Kutsutud oli peamiselt Eestis tegutsevad toiduvõrgustike, taluturgude eestvedajad, tootjad, toiduainete töötlejad, kokad, Põllumajandusministeeriumi ametnikud jne. Vastuvõtt oli hästi sõbralik ja nn. vabas õhkkonnas: kaasa toodud kingitused, mis valdavalt olid Eesti päritolu toiduainetest tooted, asetati eraldi kingituste lauale kohe kõigile degusteerimiseks, tutvumiseks. Läänemaalt oli Mahetootjate poolelt Tammejuure talu toode – Mahe Kanepijahu (pildil). Läänemaa O.T.T. poolt kingiti Kullamaa Arbureetum´is  Tarangu Lembitu kasvatatud iidse Koluvere lossi roosade õitega pargiroosi Louise d´Odieur.

Päeva ettekande teemaks oli uudne lähenemine toidu valmistamisel – vaakumpakendis küpsetamine (Sous Vide), mis võimaldab  madalal temperatuuril (20-75 kraadi) toitu valmistada, mille käigus säilib toidu loomulik maitse ja kasulikud ained. Lisaks tuletati varasemaid tervislikke toidu valmistamise võtteid: aurutamine ja survepotis keetmine. Peale ettekannet toimus Ärma köögi ja Ärma Grilli kokkade poolt serveeritud toitude nautimine, kus iga toidu juures olid koostisained. Päeva edaspidiseks osaks oli arendada vestluseid, koostöövõimalusi oma vahel ikka Eesti toidu teemadel.

Jutuvestluse üles võtmist aitasid seltskonnale antud nimesildid rinnas koos tegevusvaldkonnaga. Üritusel loodi Läänemaa O.T.T. poolt kontakte Põllumajandusministeeriumi esindajatega. Teemadeks oli kohaliku omavalitsuse, lasteasutuste, tootjate koostöövõimalused. Probleemküsimus oli, et kuidas kohalik toit leiaks võimalikult otsema tee tootjalt tarbijaskonnani - lasteaiad, koolid, jne. Põllumajandusministeeriumi esindajad soovisid edaspidi täiendavaid koostööseminare teha juba kohaliku toidu propageerimisega alustanud Leader tegevusgruppidega. Head vastukaja ja tulevikus koostööarendust pakkus juba teostatud toiduseminar Kodukant Läänemaa,  Hiidlaste - ja Saarte Koostöökoguga, mis oli suunatud koolide ja lasteaedade kokkadele. 2013. aastal toimus toiduseminar Kodukant Läänemaa ja Läänemaa O.T.T. koostöö valdade tootjate, tarbijatega. Saadi ühtne arusaam, et nn. Kohalik toit kohaliku kogukonna lauale vajab järjepidevat propageerimist ja juurutamist.

Päeva lõpuks tegi president Ilves huvilistele ekskursiooni aias, kus iga istutatud puu, põõsa, kuju ja ehitatud hoone juures rääkis nende loomislegendi. Hoonekompleksi uksed olid värvitud  kohaliku rahvariide seeliku mustriga, mis lõi puithoonetele rõõmsa väljanägemise. President kutsus üles ka oma kodude väravad, uksed samuti kogukonnale omase rahvuslikus stiilis mustritega ja värvidega särama lüüa!

Linda Pärnpuu
Läänemaa O.T.T. tavatootjate esindaja 


Picture
0 Comments

O.T.T. kohal ka Valge Daami ajal

8/22/2013

0 Comments

 
Picture
Kõik on oodatud ostlema ja müüma kohalikku talukaupa laupäeval, 24. augustil kell 17.00 Ehte Maja kohviku õuel (Ehte 8). Huvilistel palun tellida võimalusel kaup ette ära. Kauplemine on tasuta ja kestab umbes tund kuni poolteist või kuni kaupa ja huvilisi jätkub. 

Täna oli kaubakohtumisel rammusaid vaarikaid, herneid, tomateid, peeti, kaalikat, porgandeid, sibulat, küüslauku, pastinaaki, speltajahu, nisujahu, helbeid, õunu, kanamune, kanepijahu, kanepiõli. 


Tootjatel on koduaias veel arbuuse, pähkelkõrvitsat, suvikõrvitsaid, lehtpeeti, patissone ja muud huvitavat. Kontaktid leiate allpool olevast failist. Võtke ühendust ja tellige ette ära. Näeme laupäeval!


Karin Kuusemaa
Läänemaa O.T.T. mahetootjate esindaja

ott_tootjad.docx
File Size: 24 kb
File Type: docx
Download File

Picture
Picture
Picture
0 Comments

Läänemaa O.T.T. külastas Viljandi O.T.T.-i

8/22/2013

0 Comments

 
Läänemaa O.T.T. eestvedajad, koolide, lasteaedade ja hoolekandeasutuste kokad ja majandusjuhatajad, mahe- ja tava väiketootjad ja teised külaelu arendajad ning Toidu- ja Veterinaarameti esindajad külastasid Viljandis O.T.T. kaubakohtumist, kus toimus ettetellitud kauba üleandmine tootjalt tarbijale. Antud toiduvõrgustiku tootevalikus on juurviljad, köögiviljad, marjad, ürdid, sea- ja lambaliha, kana-, muskuspardi- ja hanemunad, mesi, sh tatramesi, maapirn, ebaküdoonia, hapukapsas ja -kurk, mahejahud, helbed, lehma- ja kitsepiimatooted jne. Infot vahendatakse ka käsitöö ja mitmete teenuste kohta. Tänu OTT tegevusele on juurde tulnud mitmed uued tootjad ning olemasolevad laiendanud senist tegevust ja tarbija teab, kust kohalikku värsket kaupa saada. Pean mainima, et kohalikult väiketootjalt ostetud mahejahu oli väga heade küpsetusomadustega. Kui ma võrdlesin kaupluse omaga (suhteliselt kõrge hinnaga toode) siis see oli valgem ja kibedama lõhnaga, mahejahu aga veidi kreemika varjundiga ja jahu originaalse lõhnaga. Niiet vahe on tõesti olemas. Kui ei usu, siis proovi ise järele!


Karin Kuusemaa
Läänemaa O.T.T. mahetootjate esindaja
Picture
Picture
Picture
Picture
Picture
Picture
Picture
0 Comments

Läänemaa külastas Võrumaa ettevõtlikke ja tublisid ettevõtjaid

8/22/2013

1 Comment

 
Picture
Kodukant Läänemaa korraldas 14.-15. augustil Leader- projekti raames kahepäevase õppereisi Võrumaale, kuhu kaasati Läänemaa kohaliku toidu võtmeisikuid, Läänemaa O.T.T. eestvedajad, koolide, lasteaedade ja hoolekandeasutuste kokkasid ja majandusjuhatajaid, mahe- ja tava väiketootjaid ja teisi külaelu arendajaid ning Toidu- ja Veterinaarameti esindajad. Kutsutud olid ka omavalitsuste esindajaid, kuid kahjuks ei õnnestunud neist kellelgi üritusest osa võtta. Programm keskendus Leader-programmi abil toetuseid saanud tegevustele ja nende arengule rahastuse saamist.

Võrumaale jõudes võeti meid soojalt vastu Pikakannu kooli tegusate naiste poolt, kes on säilitanud kohaliku algkooli 18 õpilasega, tegutsedes era- ja huvikoolina. Säilinud on kooli marja- ja õunaaed. Majanduskulude katmiseks loodud MTÜ Maaterake asus Leader- abiga valmistama keediseid, küpsiseid ja muid tooteid, mida müüakse edukalt nii Tallinnas kui ka Tartus, ühe turustuskohana ka restoranid. Mooside valmistamiseks saavad Pikakannu naised kasutada Väimela Kutsehariduskeskuse õppekööki, seal asuvat tükeldamismasinat, mahlapressi ning keedukatelt, mis võimaldab teha suuri koguseid korraga.

Tutvuti Eestis tuntust kogunud Jaagumäe taluga, mis asutas Võrus mitu toidupoodi ja söögisaali, sh uhke Toidukeskuse, kus pakutakse oma toodetud toorainest valmistatud sooja toitu, kondiitritooteid, catering- teenust ja seminariruumide rentimist. Ettevõte tegeleb peamiselt teravilja ja juurvilja tootmisega ning seakasvatusega ja annab tööd umbes 60 inimesele.

Leader tegevusest on olnud suur kasu ka Taarapõllu talul, kes tegeleb puuviljade, marjade ja köögiviljade mahetootmise ning töötlemisega. Enamik toodetest koosneb eranditult ja ainult kohapeal kasvatatud mahedatest aia- või metsasaadustest. Kõige tuntumateks toodeteks on Euroopas unikaalsed ja spetsiaalse tootmistehnoloogiaga valmistatud marjakrõpsud, mida turustatakse ka ekspordiks. Taarapõllu talu valmistab ka väga maitsvaid ja tervislikke toormahlasid.

Võrumaa Partnerluskogu juhid Anneli Ott, Karin Karu ja Ülle Urbanik tutvustasid läänlastele UMA MEKK projekti arengut, tulemusi ja tulevikuvaateid. Antud kvaliteedimärki kannavad paljud Võrumaa kohalikud tooted. Kaubamärgi kasutamine annab parema võimaluse turul osalemiseks just väiketootjatele ja -töötlejatele.

Tunnustamist väärib Võrumaa elanike soov säilitada piirkonnale iseloomulikud traditsioonid nagu näiteks suitsusauna ehitamine, liha suitsutamine ja suitsusaunaga seotud kombed. Leaderi abiga valmis Mooskas suitsuliha valmistamise tarbeks eraldi kaasaegsetele nõuetele vastav suitsusaun.

Värskelt valminud Vastseliina linnuse külastuskeskus-muuseum toob külastajani keskaja olemuse, kombed, eluolu, toidu ja legendid. Antud suurprojekti toetati 33 565,33 euroga ning tänu sellele on garanteeritud ka kohaliku kultuuripärandi säilitamine.

Väimela Kutsehariduskeskuse õppeköök soetas Leader abil kaasaegse köögitehnika, mis võimaldab ka alustavatel ja väikeettevõtetel katsetada uute hoidiste, mahlade ja mooside väljatöötamist.

Viimaks üllatas väljasõidul osalejaid Kaatarusaare talu mahetootja Kadri oma sooja vastuvõtuga ning maitsvate toodetega. Perenaise üheks eesmärgiks on hoida oma esivanemate poolt pärandatud sünnikodu. Ettevõtja valmistab oma tunnustatud koduköögis põnevaid köögiviljahoidiseid, supipõhjasid, naturaalseid toorpressmahlasid, moose ja siirupeid. Kadri sõnul ei ole pidanud ta ise turgu otsima, huvilised võtavad sageli temaga ise ühendust.

Õppereisil osalejad tunnustasid Võrumaa ettevõtjaid suure visaduse, leidlikkuse ja koostööoskuse eest. Üllatav oli see, et leidus palju vabatahtlikke inimesi, kes tegutsesid missiooni tunde ajendil oma kodukandi väärtuste hoidmisega. Õppereisiga seoses tekkis mitmeid mõtteid. Ühiselt veenduti, et Läänemaal on esmalt vaja kaardistada tootjad, et nende toodang lõpuks ka tarbijani jõuaks. Kevadel viidigi läbi ankeetküsitlus Läänemaa tootjatele-tarbijatele, usinamad vastajad olid koolid ja lasteaiad. Alguse on saanud ka vabatahtlik informatsiooni vahenduse ühendus Läänemaa OTT. Mitmed siinkandi tooted jõuavad Tallinna mainekate restoranide menüüsse, miks mitte meie oma tarbijani? Avaldati arvamust, et tulevikus võiks olla meilgi ühine kvaliteedimärgistus, mis garanteeriks ostjale, et toode on kohalik ja loodussõbralikult valmistatud. Antud õppereis andis osalejatele julgust alustada ja arendada väikeettevõtlust, küsida nõu ja abi nii nõuandekeskustelt, järelvalveasutustelt kui ka Leader-projekti eestvedajatelt. Läänemaa elanikke kutsuti üles mõtlema selle üle, mis võiks olla meie piirkonnale iseloomulikuks toiduks ja traditsiooniks, mida meie kõige paremini teha oskaksime, ja et oleks midagi ka tulevatele põlvedele edasi anda? Mahe, aga ka lihtsalt kohalik toit nii tootjatele kui tarbijatele on vajalik Läänemaa keskkonna, ettevõtluse arenemise ja elanike tervise seisukohalt. Kohalik toit on kergemini kontrollitav, lihtsamalt kättesaadav, vähenevad nn toidukilomeetrid, ehk siis toidu transportimine lähipiirkonnast on keskkonda säästvam, toit ise värskem.

Mahetoidu edulugu Rootsis Södertälje piirkonnas

Kevadel kutsuti lasteaia, kooli (sh hoolekogu) ja omavalitsuste esindajaid üle Eesti osalema seminaril „Mahetoidu kasutamise kogemused lasteasutuses“, kus muuhulgas tutvustas Södertälje omavalitsuse esindaja Sara Jervfors Rootsis Södertälje piirkonna ettevõtluse ja kohaliku toidu propageerimisega on edulugu. Omavalitsuse juurde on loodud toiduosakond, mis tegeleb kooli- ja lasteaedade toidulaua kvaliteetsemaks muutmisega. 10 aastat tagasi võeti vastu poliitiline otsus  sobitada menüü vastavalt jätkusuutlikule arengule ning kasutada toidu ostmist kui vahendit parema keskkonnaseisundi saavutamiseks. 2006 aastal tegeldi toidupoliitika ja investeeringutega täisvarustatud köökidesse, 2010 aastast alates rakendatakse Puhta Läänemere menüüga seotud tegevusi. Lapsed kaasatakse toidu kasvatamisse, töötlemisse ja koristamisse. Lisaraha omavalitsuse eelarvesse ei planeeritud, küll aga on oluline suhtumise muutmine ja omavaheline koostöö ning tahe muuta ja muutuda. Vähendati selliste kaupade kasutamist, mis ei ole Södertälje piirkonnas toodetud ning suurendati seda, mis on kohapeal valminud ja valmistatud – näiteks troopilistele puuviljadele eelistatakse kodumaiseid.  Koostati hariduspakett keskkonnasõbraliku toidu kohta, koolitati asutuste personali (koolid, lasteaiad, hooldekodud), võeti kasutusse kooliaiad, koolitoit muutus pedagoogiliseks õppevahendiks (inimeseõpetus, kokandus, loodusõpetus, keemia jne). Lapsed rakendati koolisööklates ja -köökides. Otsitakse uusi kontakte, et saaks pakkuda senisest rohkem kohalikus piirkonnas kasvatatud toitu. Lihakoguste vähendamisega saavutati lisaraha maheköögivilja hankimiseks. Lapsevanemate koolitamiseks korraldatakse supermarketites  reklaamüritusi, kus pakutakse tervislikku koolitoitu.

Milline suund on kohalikul toidul Läänemaal?

MTÜ Kodukant Läänemaa Leader projekt „Kohalik toit kohaliku kogukonna toidulauale“ on kestnud kolm aastat, selle aja jooksul on peetud konverents Toit ja tervis, toimunud on lasteasutuste kokkade õppereisid Hiiu- ja Saaremaale, võrgustikureis Võrumaale, peetud on piirkondlikud nõupäevad koos VTA, Läänemaa Nõuandekeskuse, Terviseameti ja Mahetootjate Seltsiga. Korraldati Lahtiste uste päevad Läänemaa koolides ja lasteaedades, kaasates lapsi ja lapsevanemaid, valmistades üheskoos kohalikust toorainest erinevaid toite. Toimusid erinevatel teemadel piirkondlikud õppepäevad tootjatele, omavalitsustele ja lasteasutuste juhtidele. Õppepäevade materjalid on kättesaadavad www.kklm.ee kodulehel rubriigis Kohalik toit.

Kas on võimalik muuta maailma? Kõik algab meist endist, igast ametiasutusest, igast inimesest, suhtumisest.



Karin Kuusemaa 
Läänemaa O.T.T. mahetootjate esindaja 

Lea Lai 
Kodukant Läänemaa projektijuht

Picture
Kaatarusaare tooted
Picture
1 Comment
<<Previous

    Läänemaa O.T.T.

    Puhas ja värske toit otse tootjalt tarbijale!

    Arhiiv

    August 2020
    June 2020
    April 2020
    July 2017
    July 2014
    August 2013
    July 2013
    June 2013
    April 2013
    February 2013

Powered by Create your own unique website with customizable templates.